Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Informacja na temat sposobu przeprowadzenia egzaminów z przedmiotu "Prawo konstytucyjne" w roku akademickim 2020/2021

Informacja na temat sposobu przeprowadzenia egzaminów  z przedmiotu „Prawo konstytucyjne” w roku akademickim 2020/2021

  1. Niniejsza informacja wyznacza harmonogram letniej sesji egzaminacyjnej w roku akademickim 2020/2021 z przedmiotu „Prawo konstytucyjne” oraz określa dodatkowe zasady przeprowadzania egzaminów z tego przedmiotu.
  2. Zasady przeprowadzenia sesji poprawkowej zostaną ustalone odrębnym komunikatem, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną. Harmonogram tej sesji został natomiast wskazany w punkcie 4 lit. c) niniejszej informacji. 
  3. Egzaminy w toku sesji letniej odbywają się w nadzorowanej formie online w czasie rzeczywistym. Egzamin online składa się z dwóch części: testowej oraz ustnej.
  4. Harmonogram sesji z przedmiotu ustala się jako następujący:  
    1. egzamin przedterminowy w części testowej: w dniu 28 maja o godz. 16:00
    2. egzamin w terminie podstawowym w części testowej w dniach: 16 czerwca oraz 28 czerwca – oba rozpoczynają się o godz. 16:00;
    3. egzaminy poprawkowy: 1 września oraz 14 wrześniao godz. 16:00.
  5. Na poszczególne terminy egzaminów testowych, odbywających się w formie online, obowiązują zapisy w USOS zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami ogólnymi.  
  6. Osoby, które otrzymały z ćwiczeń bardzo dobrą ocenę zaliczeniową, wyróżniały się w ich toku ponadprzeciętną wiedzą oraz aktywnością i uzyskały od prowadzącego indywidualne skierowanie na bezpośredni egzamin ustny, mogą poprosić o jego przeprowadzenie przez prof. Piotra Tuleję. W tym celu należy umówić termin, wysyłając maila na adres Pana Profesora, tj. piotr.tuleja@uj.edu.pl. Egzaminy będą odbywać się pomiędzy 1 czerwca a 1 lipca. 
  7. Cudzoziemcy korzystający z prawa do zdawania bezpośredniego egzaminu ustnego zobowiązani są do zgłoszenia takiego zamiaru najpóźniej do dnia 10 czerwca w formie mailowej na adres: natalia.lipowska@uj.edu.pl i uzyskania potwierdzenia takiego zgłoszenia. 
  8. Egzamin online w części testowej trwa 30 minut. Udzielenie odpowiedzi na pytania testowe polega na wypełnieniu i zatwierdzeniu (wysłaniu) odpowiedzi w formularzu MS Forms na dedykowanej UJ platformie Office 365.
  9. Część testowa składa się z trzydziestu pytań z trzema wariantami odpowiedzi, w tym do piętnastu odpowiednio oznaczonych pytań z więcej niż jedną odpowiedzią prawidłową. Prawidłowa, pełna odpowiedź na pytanie oznacza jeden punkt, zaś skala ocen jest następująca: 16-18 pkt. — dostateczny; 19-20 pkt. — plus dostateczny; 21-24 pkt. — dobry; 25-26 pkt. — plus dobry; 27-30 pkt. — bardzo dobry. 
  10. Uzyskanie oceny pozytywnej z egzaminu przedmiotowego wymaga uzyskania oceny pozytywnej z obu części, tj. zarówno części testowej, jak również części ustnej. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z części testowej, student nie przystępuje do części ustnej i otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu. Ocena pozytywna z części testowej uwzględniana jest na egzaminie poprawkowym. Student, który w pierwszym terminie dostanie ocenę pozytywną z części testowej i ocenę negatywną z części ustnej, podczas drugiego terminu egzaminu przystępuje wyłącznie do części ustnej.  
  11. Po opublikowaniu informacji o wyniku egzaminu w części testowej, jednak nie później aniżeli w ciągu 3 dni od daty publikacji tych wyników, student zobowiązany jest do zapisania się, za pośrednictwem systemu USOS, na wybrany przez siebie termin egzaminu ustnego. Odstąpienie od tego obowiązku skutkuje ustaleniem oceny niedostatecznej z tej części. Terminy egzaminów ustnych zostaną podane w odrębnym komunikacie.
  12. Egzamin online w części ustnej przeprowadzany jest w formie nadzorowanej przez upoważnionego egzaminatora przy użyciu odpowiednich platform komunikacyjnych. Przewidywany czas egzaminu w części ustnej na jedną osobę egzaminową wynosi około 20-25 min.
  13. Nadzorowany egzamin w części ustnej składa się z dwóch pytań otwartych oraz kazusu. Każda z odpowiedzi oceniana jest w skali ndst–bdb. Uzyskanie oceny pozytywnej z części ustnej wymaga uzyskania dwóch cząstkowych ocen pozytywnych (z dwóch pytań otwartych lub jednego pytania otwartego i kazusu). Ocenę pozytywną z części ustnej w oparciu o średnią arytmetyczną z ocen cząstkowych ustala egzaminator.  
  14. Cudzoziemcy przystępujący wyłącznie do egzaminu ustnego, zgodnie z warunkiem określonym w punkcie 7 niniejszej informacji, otrzymują dodatkowe pytania. Pytania obejmują materiał będący przedmiotem testu. Zakres oraz liczbę pytań każdorazowo określa egzaminator.
  15. Zaliczenie ćwiczeń na ocenę dobrą, plus dobrą lub bardzo dobrą zwalnia na egzaminie ustnym z konieczności udzielenia odpowiedzi na jedno wskazane przez egzaminatora pytanie otwarte. Osoba korzystająca z tego przywileju informuje egzaminatora o uzyskanej ocenie z ćwiczeń, zaś ta ocena — po jej weryfikacji przez egzaminatora — jest następnie traktowana jako ocena cząstkowa z danego pytania otwartego. Zwolnienie to jest przywilejem, zatem osoby, które nie chcą z niego skorzystać i nie poinformują egzaminatora o ocenie z ćwiczeń, oceniane będą także z uwzględnieniem odpowiedzi udzielonej na dane pytanie otwarte. Zaliczenie ćwiczeń na ocenę dobrą lub wyższą w poprzednim roku akademickim nie daje zwolnienia z konieczności rozwiązania wskazanego pytania otwartego.
  16. Ocena końcowa z egzaminu wystawiana jest na podstawie średniej arytmetycznej z oceny za część testową i oceny za część ustną. W przypadku gdy średnia w części ułamkowej nie odpowiada wprost ocenie z zakresu dst, +dst, db, +db, bdb, rozstrzyga ocena z części ustnej (przykład: 3 za test i +3 za część ustną daje ocenę końcową plus dostateczny; natomiast +3 za test i 3 za część ustną daje ocenę końcową dostateczny).
  17. W pozostałym zakresie do sesji egzaminacyjnej znajdują zastosowanie właściwe zarządzenia Rektora UJ oraz Dziekana WPiA UJ, a także sylabus przedmiotowy.

Piotr Tuleja